opony_zimowaOpony zimowe to opony przeznaczone do stosowania w warunkach zimowych, takich jak śnieg i lód oraz w niskich temperaturach. Są one alternatywą dla stosowania łańcuchów śnieżnych.

Są to zwykle opony o odmiennym składzie gumy niż opony letnie bądź wielo sezonowe. Ze względu na obniżona temperature obejmują większy procent  naturalnej gumy i krzemu, więc nie są tak twarde jak te

wykonane z  kauczuku syntetycznego, który twardnieje w niskich temperaturach, przez co zapewniają lepszą przyczepność w niskich temperaturach. Opony zimowe mają więcej małych kostek bieżnika, co zwiększa przyczepność na śniegu oraz na mokrej nawierzchni, co pozwala również na łatwiejsze wydostawanie się wody spod opony. Zmniejsza to ryzyko aquaplaning. W dużej części Skandynawii, opony zimowe mają kołki metalowe do poprawia przyczepności na ubitym śnieg lub lódzie, ale takie opony są zakazane w większości innych krajów za szkody, które wyrządzają nawierzchni. Opony zimowe nie eliminują poślizg na lodzie i śnieg, ale znacznie zmniejsza jego wystapienia ryzyko. Naistotniejszym czynkimiem podczas jazdy w zimie poza oponami jest dostosowanie prędkości do warunków atmosferycznych.

 

Popatrzcie na film zamieszczony poniżej:

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież