Slick (znany również jako "gładka opona") jest rodzajem opon, która nie ma wzoru bieżnika, wykorzystywany głównie w wyścigach samochodowych. Pierwsza wyprodukowana "gładka opona" został opracowana przez firmę M & Opony H na początku 1950 roku. To był slik drag racing. Likwidując wszelkie rowki na bieżniku, opony zapewniają jak największą powierzchnie styku opony z drogą, i zwiększają przyczepność. Gładkie opony są używane na drogach lub torach wyścigowych, gdzie układu kierowniczy i hamulcowy wymaga maksymalnej trakcji z każdego koła, ale są zwykle używane tylko na koła napędzające w drag racing, gdzie jedynym zmartwieniem jest maksymalną przyczepność do wprowadzenia zasilania do ziemię.opony_slick

 

Gładkie opony nie nadają się do użytku dla normalncych „cywilnych” pojazdów drogowych, które muszą być w stanie działać w każdych warunkach pogodowych. Są one stosowane w wyścigach samochodowych w których zawodnicy mogą wybierać różne opony na podstawie warunków pogodowych i często mogą zmienić opony podczas wyścigu. Gładkie opony zapewniają znacznie większą przyczepność niż rowkowane opony na suchej nawierzchni, ze względu na ich większą powierzchnię styku, ale znacznie mniej niż rowkowane ogumienie na mokrej nawierzchni. Mokra nawierzchnia może poważnie osłabić przyczepność ze względu na aquaplaning wody w „pułapce” między obszarami styku opony z nawierzchnią drogi. Rowkowane ogumienie przeznaczone są do usuwania wody z powierzchni styku przez rowki, zachowując przyczepność nawet na mokrej nawierzchni.

Ponieważ nie ma wzór bieżnika, gładkie opony nie odkształcają się zbytnio pod obciążeniem. Zmniejszenie deformacji pozwala na konstruowane opon  z miękkich związków gumy.  Miękka guma daje większą przyczepność do nawierzchni drogi, ale posiada także niższą trwałośc  (treadwear), czyli zużywa się znacznie szybciej niż  opony z twardszej gumy używane do jazdy na ulicach. Nie jest zatem niczym niezwykłym dla kierowców wyścigowych, że korzystają z wielu zestawów opon w ciągu jednego dnia jazdy.

W Formule Jeden, gładkie opony nie były używane od 1998 do 2008 roku. W tych latach obowiązywały rowki obwodowe, mające na celu zmniejszenie całkowitej przyczepność i zmniejszenie prędkości w zakrętach. Sliki wróciły ponownie w sezonie 2009.

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież