Opony letnie


opony_letniaGłówną cechą opon letnich jest doskonała przyczepnośc w trakcie jazdy i hamowania zarówno na suchych i mokrych drogach, w temperaturze powyżej zera (ogólnie przyjmuje się jako dolna granice tem. 7 stopni Celcjusza).

Opony deszczowych tz. łety - są to specjalne opony używane w sportach motorowych w deszczu, w przeciwieństwie do gładkich opon używanych w suchych warunkach. Są one bardzo podobne pod wieloma względami do opon które można znaleźć w zwykłych samochodach drogowych.

opona_deszczowaOpony deszczowe mają specjalnie zaprojektowane struktury, które lepiej przygotowują je do ich stosowania niż inne opony. Jednak nie wszystkie opony deszczowe podlegają tym samym zasadom projektowania.

klockowe – opony z wydatnym bieżnikiem przypominającym nieco wibram. Są powszechnie stosowane w rowerach górskich, samochodach terenowych oraz motocyklach crosowych. Jest bardzo wiele odmian – od tzw. semi-slicków – mających w miarę gładką powierzchnię czołową i duże klocki na "rantach", co jest rodzajem kompromisu między oporami toczenia i przyczepnością przy jeździe w terenie o zmiennym rodzaju podłoża, po opony błotno-piaskowe – mające bardzo wydatne i dość rzadko rozmieszczone klocki,

opony_rowkoweRowkowe – opony z układem płytkich rowków, które nie zmieniają zbyt mocno oporów toczenia (opór toczenia zależy od twardości opony im materiał opony jest twardszy tym mniejszy jest opór toczenia) a zapewniają przyczepność koła, nie dotyczy to tzw. luźnej nawierzchni-śnieg, błoto itp. gdzie ważniejsza jest siła nacisku),

Slick (znany również jako "gładka opona") jest rodzajem opon, która nie ma wzoru bieżnika, wykorzystywany głównie w wyścigach samochodowych. Pierwsza wyprodukowana "gładka opona" został opracowana przez firmę M & Opony H na początku 1950 roku. To był slik drag racing. Likwidując wszelkie rowki na bieżniku, opony zapewniają jak największą powierzchnie styku opony z drogą, i zwiększają przyczepność.